Hjerternes Fest - 6 shortplays fra Dramafonden - Søndag d. 10. dec.
Teater om dagen opfører 6 shortplays fra Dramafonden.
Vi kalder det “Hjerternes fest?”, da det handler meget om de tvivlsomme glæder der kan være i juletiden. Der er noget at tænke over og meget at grine af - altså lidt komedie.
“Mødregruppen” Er ikke julerelateret, men viser to aldrende fædre, der gerne vil være woke. Foregår på et møntvaskeri.
“Julen er hjerternes fest” er et kærlighedstrekantsdrama, der udspiller sig på et brunt værtshus.
“Den røde kuffert” meget specielt religiøst funderet og ikke specielt julet, men noget at filosofere over i pausen.
Pause
“Glad jul” to kvinder på Vesterbro. Den ene desperat efter at holde “sin” jul sammen med nogen, den anden vil gerne holde jul for og med andre, der har brug for det.
“Den rigtige familie” to søstre på et brunt værtshus, der også måske vælger at holde jul sammen på trods af mange års adskillelse.
“Pizza og salmesang” om et indvandreforskrækket ældre par, der køber en pizza af en pizzamand i julestemning.
Mellem stykkerne læser Emma Gad (Benthe Andersen) op om takt og tone ved juletid.
Vi opfører stykket på Forsøgsscenen Haderslev hvor publikum bliver en del af værtshusene og pizzabaren - publikumsbaren er også inde i salen.